Estetik Resim
Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.
Ana Sayfa>Burun Estetik Ameliyat Nasıl Yapılıyor
Burun Estetik Ameliyat Nasıl Yapılıyor

Ameliyat süreleri cerrahtan cerraha ve ameliyattan ameliyata çok değişir. Benim standardım 1:15 dakika. Ama bu bir kural değil, 10 dakika sürenler de 4 saat uğraştıklarım da oluyor.

Açık ve kapalı olarak bilinen iki değişik yaklaşım var. Açık teknikte iki burun deliği arasındaki ciltte bir kesi de yapılıyor. Bu şekilde burun içerisindeki bir çok yapı, özellikle de burun ucu kıkırdakları yukarıdan görülüp şekillendirilebiliyor. Kapalı teknikte ise her şey burun içerinide halledilmeye çalışılıyor. Ben açık tekniği seviyorum, ne yaptığımı birebir görebilmek beni rahatlatıyor. Ama mutlaka bu daha iyidir demek te istemem, önemli olan iyi bir ameliyat yapmak, kapalı ya da açık çok büyük bir fark yok.

Ameliyatın belli safhaları var. Genellikle burun üzerindeki kemik alınıyor. Bu törpüleyerek yapılan bir işlem. Daha sonra burun ucu şekillendiriliyor. Sorun ne ise ona yönelik bir planınız oluyor, örneğin burun ucu düşük, kıkırdakları kendilerini taşıyamayacak kadar zayıfsa bunları güçlendirmek için ya bir başka kıkırdak ile desteklemek gerekiyor ya da bir yere asmak. Saksıda kendini taşıyamayan bir çiçeğe nasıl bir sopa ile destek yaparsınız, yada duvara bir iple asarsınız, çok büyük bir farkı yok.

Ameliyatın en çok merak uyandıran safhası da hep kemiklerin kırılıp kırılmama aşamasıdır. Size şu kadarını söyleyeyim, burun kemikleri kol bacak kemiklerinden farklı yapıdadır ve kırıldıklarında 4-5 günde büyük ölçüde iyileşirler. Ameliyat sırasında eğer gerekli ise burun kemiklerini karton keser gibi keserek şekillendiriyoruz. Bunun için değişik aletler kullanmak mümkün, en çok kullanılanlar 1-2 mm kalınlığında kemik keskileridir. Kesilen kemikler yer değiştirmeye hazır hale gelir. Alçı konmasının da sebebi bu hareketli kemikleri yerinde tutabilmek. 5 gün sonra zaten yeni yerlerinde hiç bir şey olmamış gibi devam edebiliyorlar. Bu anlattığım kırmak mı? Evet bir ölçüde kırmak ama daha çok kesmek şekillendirmek demek daha doğru olur. Göz çevresinde oluşan morlukların da temel sebebi bu kemiklere yapılan kesme – kırma, ne derseniz, işlemleri.

Ameliyatın son aşamasında da burun içi ve dışı eriyen dikişler ile kapatılıyor, burun üzerine bir alçı konuyor. Ben plastik 2×3 cm ebatlı çok küçük bir alçı kullanıyorum.

Tampon:

Eğer burnunuzun içerisinde ciddi bir sorun yoksa, burun içinde devam eden gerçek bir deviasyonunuz yoksa, sadece estetik amaçlı bir ameliyat oluyorsanız tampona da ihtiyacınız yok demektir. Ben bu tür ameliyatlarımda tampon neredeyse hiç kullanmıyorum. Bu da modern yaklaşımlar ile tarihe karışan bir şey.