Estetik Resim
Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.
Ana Sayfa>Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası
Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Diğer yandan da bu gayet ciddiye alınması gereken bir ameliyat. Belli kurallar içerisinde yapılırsa son derece güvenli olmasına karşın muayenehane şartlarında ya da lokal anestezi ile olmanızı size tavsiye etmem. Burun estetiği ameliyatı bence mutlaka bir hastanede yapılmalı bu hastanenin tam teşekküllü olması, yoğun bakımı bulunması gerekmiyor ama bu muayenehane şartlarında yapılması bence uygun olmayan bir işlem.

Burun estetiği ameliyatı bir plastik cerrah ya da bir kulak burun boğaz (KBB) doktoru tarafından yapılabilir. Ben yine de bir plastik cerraha ameliyat olmanızı öneririm ama bu ameliyatı çok iyi yapan KBB uzmanları olduğunu biliyorum. Önemli olanın iyi bir cerrahın size iyi bir ameliyat yapması olduğunu söyleyebilirim.

Burun estetiği ameliyatı sonrası en fazla bir gece hastanede kalmanız yeterli olur. Ben bir çok hastamı eynı gün evine yolluyorum ama hastanede yatmak bazen daha konforlu gelebilir.

.Burun estetiği ameliyatı sonrası burnun üzerine bir alçı koymak gerekiyor. Burada amaç burun yapısını ameliyat sonunda elde edilen şekilde tutabilmek. İlginç bir şekilde burun çok çabuk bir şekilde iyileşir ve bu alçının 5 gün kalması yeterlidir. 5. güde bu alçı çıkabilir.

İlk geceniz nispeten zor geçecektir. Burnunuzdan nefes almanız, tampon olmasa da zor olur, başınız ağrır, etrafınızda birileri devamlı yüzünüze buz uygulaması yaparlar ve uyumanız zor olur. Ancak ertesi sabah kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Burun estetiği ameliyatı sonrası ilk altı saatte gözlere uygulanan buz kompresleri, şişlik oluşumunu azaltırken, oluşacak göz kapağı morarmasını da azaltmaktadır. Genellikle ikinci günden sonra normal hayatınıza dönebilir, örneğin sinemaya gidebilirsiniz. Alçılar alındıktan sonra burun üzerine ince bir bant yapıştırılması şişliklerin erken geçmesine yardım eder.

Ben hastalarımın ameliyattan hemen sonra burun alçıları ile yıkanmalarına izin veriyorum. Bu alçılar suya dayanıklı ve burnunuzda da açık bir yara yok, dolayısı ile yıkanmanızda en küçük bir sakınca olmaz.

Burun tamponları da önemli bir konu. Eskiden her burun ameliyatının sonunda mutlaka tampon konulması gerektiği düşünülürdü. Bunun içeriden tampon ile desteklenmezse içeriye doğru çökebileceği gibi bir önyargı vardı. Zamanla bunun doğru olmadığını ve aslında tampon koymanın, eğer burun içerisinde ciddi bir onarım yapılmamışsa, pekte gerekli olmadığını gördük. Ben artık on hastamdan dokuzuna tampon koymuyorum diyebilirim.

Üstelik tamponlarda artık değişti. Eski ameliyatlarda uzun, sanki metrelerce tamponlar burun içerisine tepilir ve bunların çıkarılması bir işkence haline gelirdi. Artık bu tür tamponları kullanmıyoruz. Bunların yerini mersel denile ve süngere çok benzeyen yumuşak tamponlar aldı. Çıkarılması muhtemelen pek hoş değil ama ağrılı olduğunu da söylemek zor.

Burun ameliyatının riskleri hakkında da bir kaçşey söylemek isterim. Bu özellikle riskli bir ameliyat olmamasına rağmen her ameliyat gibi bazı riskler barındırdığını da bilmekte fayda var. Bunların başında kanama gibi genel sorunlar olabilir. Bu genellikle iyilerde beklenmeyen kanmalar nadirdir. Enfeksiyon burunda neredeyse hiç görülmeyen bir sorun ama litaretürde bir kaç burun enfeksiyonu olduğunu biliyorum. En büyük risk yinede estetik olarak burun şeklinde olabilir. İyi bir ameliyatta bile bazen ufak tefek sorunlar olması normal ayılmalı ve bazen bir ikinci ameliyatın gerekebileceğini bilmek faydalı olur.